פרויקטים מיוחדים

מוזמנים לקרוא על פעילויות מיוחדות המתרחשות במרכז שלנו
בהובלת אנשי קולנוע ותיקים ומנוסים

סדנת כנפיים

קולנוע דוקומנטרי בגליל
הסדנה בהובלת יעל קיפר, ורונן זריצקי, יוצרי קולנוע ותיקים ומנוסים מהגליל

סדרת כנפיים לקולנוע דוקומנטרי פועלת בעשר השנים האחרונות במרכז לאמנויות במעלות.

התוכנית כוללת הדרכת צעירים ומבוגרים לאורך כחצי שנה בה כל אחד מהם יצור סרט העוסק במקום בו הם גר, בעבר, בהווה ובגיבורים המקומיים בגליל.

לאורך השנים צולמו ונערכו כ 60 סרטים שאורך כל אחד מהם בין 10 ד’ לחצי שעה. 

כל הסרטים הוצגו במסגרת דוקאביב גליל בערב מיוחד שממלא את היכל התרבות המקומי עד אפס מקום והפך לאירוע בעל חשיבות תרבותית במעלות וביישובי הסביבה.

הסרטים שיוצריהם יהודים, נוצרים, מוסלמים ודרוזים מייצגים את המרחב התרבותי והאנושי בגליל. הסרטים שהופקו עסקו עד כה באירועים שעיצבו את החיים בגליל והשפיעו על יחסי יהודים וערבים, בהיסטוריה של העולים ממרוקו, בגיבורים מקומיים, בסיפורים אישיים ובבעיות עכשוויות.

מסגרת העבודה בסדנא היא אישית ואינטימית – הלימוד המשותף קבוצה קטנה מתקיים פעם בשבוע אבל שיחות ופגישות אישיות מתקיימות לאורך כל התקופה. הסטודנטים הנבחרים מקבלים מלגה – כך אנחנו מצליחים להביא אל הסדנא גם את מי שאין ביכולתם לממן סוג כזה של למידה. שיטת המלגות מאפשרת ליצור מסגרת הטרוגנית ומרתקת שהסרטים מייצגים את גווניה השונים.

הלימוד עצמו מתקיים בתוך המבנה של מרכז האמנויות במעלות וכולל פיתוח רעיון, תחקיר, כתיבת תסריט, הכנה לצילומים ולעריכה. אנחנו נוגעים גם בחלקו ועוצמתו של הקולנוע הדוקומנטרי בישראל, בהיסטוריה שלו ובמאפיינים החזותיים המשתנים בו. העריכה עצמה מבוצעת על ידי עורכים מקצועיים שהסטודנטים מלווים את עבודתם.

שכוללים: סטודיו לעבודה, לימוד קבוצתי ופרטני של חומר עיוני ותרגול מקצועי של בניית תחקיר, כתיבת תסריט, הפקה ובימוי של סרט דוקומנטרי שכוללים ליווי מקצועי לאורך כל ימי הצילום והעריכה של הסרט.

סדנת כתיבת תסריט

עם אריק קפלון

סדנת כתיבת תסריט בהנחיית אריק קפלון- תסריטאי, במאי ומנחה סדנאות כתיבה , הסדנה מתפרשת על פני שמונה מפגשים ומתקיימת באזור הגליל.

קורס תסריטאות בן 8 מפגשים המיועד לתסריטאים ותסריטאיות בעלי/ות ניסיון הרוצים/ות לכתוב תסריט לסרט באורך מלא ובעלי/ות ידע קולנועי קודם. הקורס מבוסס על שיטה ייחודית הפותחה ע”י אריק קפלון וזכתה לאהדה רבה בקרב אנשי מקצוע מובילים בארץ ובעולם. הקורס מעניק ארגז כלים להבנת ולהכרת אומנות כתיבת התסריט ומגדיר מושגים ברורים ומדויקים לבניית השלד של היצירה. נפתח את הקורס בניתוח דראפטים ראשוניים של תסריטים מוכרים ומצליחים והשוואתם לתוצר הסופי תוך איתור הליקויים והבעיות. במקביל ומשיעור לשיעור נתקדם בפיתוח התסריט שאותו תבחרו לכתוב ונתמודד עם האתגר של עריכה עצמית וחיתוך בבשר החי. בתהליך אישי וקבוצתי, נצא למסע להכרת הדמויות וסיפור הרקע המוביל אותן וכן נקדיש תשומת לב מיוחדת לנוכחות הרגש בתסריט ולהתפתחותו לאורך העלילה. במהלך הקורס נעבוד על פתיחת הסרט כגרעין משמעותי להמשך העלילה, על הקצב של התסריט, מהי התמה המרכזית, נבין האם הנימה של הסרט עקבית והאם היא תואמת את הז’אנר. יסיימו את הקורס עם טריטמנט או דראפט ראוי להגשה לקרנות וחברות הפקה

חממת כתיבת תסריט

ליוצרות קולנוע מהציבור החרדי

מפגש חד פעמי באורך ארבע שעות המיועד ליוצרות קולנוע מהציבור החרדי הכולל סדנת חוויה והעשרה ולימוד פרקטיקה מעשית לכתיבת תסריט לצד פיתוח רעיוני וביטוי פנימי בכתיבה

סדנת כתיבת תסריט רמה בורשטיין לפרויקט הקולנוע הגלילי

סדנת בימוי, יצירה וצילום

ליוצרי קולנוע מהציבור הערבי

הסדנה מיועדת ליוצרי קולנוע  מהציבור הערבי ומתקיימת בעכו .

הסדנה באורך של כשלושה מפגשים הכוללים למידה של תהליך יצירה קולנועי עם מתן דוגמאות מעשייה קולנועית בציבור הערבי ומתן כלים פרקטיים ליצירה קולנועית .

 

חוממה תסריט ליוצרים מציבור הערבי בעכו

חממת כתיבת תסריט

לנשים

סדנאות העשרה בכתיבת תסריט המיועדות לציבור הנשים העוסקות בקולנוע. המפגש הינו חד פעמי הכולל חוויה והעשרה ולימוד פרקטיקה מעשית לכתיבת תסריט לצד פיתוח רעיוני וביטוי פנימי בכתיבה

הקרנות סרטים עם היוצרים

הקרנות של סרטים ושיח יוצרים לאחר הסרט במגוון מרכזי תרבות באזור הגליל

דוקו מלחמה בגליל

בצל המאורעות בצפון יצרנו את פרויקט 'דוקו מלחמה בגליל'.

במסגרת הפרויקט נבחרו 4 פרויקטים שקיבלו מאיתנו תמיכה ליצירת סרטון דוקו המתעד את המציאות בגליל בזמן המלחמה. ‘אדם יוצר מהמקום בו הוא חי’, וכשבמקום בו הוא חי מתקיימת מלחמה זה הזמן המתאים לספר את סיפור המקום.

פסטיבל דוקאביב גליל

השנה חברנו לפסטיבל דוק אביב גליל על מנת לתת לכם, היוצרים בגליל, מענה ייחודי ואישי בסדנאות שונות.

יוצרי הקולנוע מהגליל נהנו מסדנת עריכת טריילרים לסרטים תיעודיים עם איתמר אלקעי. במסגרת הסדנה, הסרטים עליהם עבדו היו 2 סרטים שנתמכו על ידי פרוייקט הקולנוע הגלילי.